WhatsApp Hemen Satın Al!

Alkol ve Madde Bağımlılığında Sitikolin

Alkol ve Madde Bağımlılığında Sitikolin

Sitikolin, inme ve demans gibi nörolojik bozukluklar için nöroprotektif bir ajan olarak kullanılan bir diyet takviyesidir. Yapılan araştırmalara göre, bilişsel işlevsellik üzerine faydalı etkileri görülmesinin yanı sıra alkol ve madde bağımlılığı gibi durumlarda bağımlılık tedavisi olarak da kullanılabileceği belirtilmiştir.

Araştırmaların büyük bir bölümünde kokain bağımlılığı üzerine sitikolin araştırılması yapılmıştır. Elde edilen veriler, sitikolinin güvenli olduğunu belirtmektedir. Alkol bağımlılığı üzerine sınırlı sayıda veri olmasına rağmen, alkol tüketiminin azaltılabileceğine dair destekleyici çalışmalar bulunmaktadır.

Bağımlılık bozukluklarının vermiş olduğu etkinin hafifletilmesinde umut vaadeden sitikolin, gelecek araştırmalara da yön verebilecek niteliktedir.

Referanslar:

Am J Uyuşturucu Alkol Kötüye Kullanımı. 2014 Tem;40(4):262-8.
doi: 10.3109/00952990.2014.925467. Epub 2014 Tem 20.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cerebramax

Sitemizin bölümleri sağlık mesleği mensuplarına yönelik klinik çalışmalar, bilimsel kanıtlar ve uzman görüşlerine ait bilgiler içermektedir.
Sağlık çalışanı olduğunuzu onaylamak için “EVET” butonuna basınız. Eğer sağlık çalışanı değilseniz “HAYIR” butonuna basınız.

Evet           Hayır