WhatsApp Hemen Satın Al!

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

ÇOCUKLARDA DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU (DEHB)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)  nedir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB); çocukluk çağının sıkça rastlanan psikiyatrik bozukluklarından biridir. Zaman zaman dikkat dağınıklığı yaşayan her çocuk için DEHB olduğunu söyleyemeyiz. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğundan bahsedebilmek için okul öncesi döneminden önce ve en az 6 ay boyunca semptomların devam etmesi gerekmekte olup mutlaka doktor muayenesi gerekmektedir. Erkeklerde çocuklarda kız çocuklara göre daha yaygındır.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, farklı şiddette ve belirtilerde çocuktan çocuğa değişkenlik gösterebilmektedir. Davranışlarını kontrol etmekte güçlük çeken çocuklarda DEHB için en temel belirtiler aşağıdakilerden oluşur:

1. Konsantrasyon Eksikliği

Okul çağı çocuklar, öğretmenler tarafından anlatılan derse yeteri kadar konsantre olamadıkları için ders takibi yapamayabilir. Konsantrasyon bozukluğu okul hayatında başarısızlığa sebep olabilir.

2. Başkalarının Sözünü Kesmek

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar, konuşma sırası kendilerine gelmeden sürekli olarak başkalarının sözünü kesebilmektedir.

3. Başlanan İşin Yarım Bırakılması

Aynı anda birden fazla işe odaklanmaya çalışan çocuklar, önceden başladıkları işi bitirmekte problem yaşayabilir. Ders çalışırken odaklanma problemi yüzünden çalışması yarım kalabilir.

4. Aşırı Hareketlilik

Çocuklar, belirli bir süre aynı yerde oturamayabilir veya otururken ellerini ve ayaklarını sürekli hareket ettirebilir.

5. Unutkanlık

Çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu sebebiyle günlük aktivitelerde unutkanlıklar görülebilir. Çocuklar, ev ödevlerini yapmayı unutabilir ve eşyalarını kaybedebilir.

6. Duyguların Kontrol Altına Alınmasında Güçlük

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar için duygularını kontrol etmek zor olabilir.  Beklenmedik zamanlarda öfkesine yenik düşen çocuklar, aşırı hareketlerde bulunabilir.

7. Hayal Alemine Dalmak

DEHB olan çocukların bir diğer belirtisi de etrafındaki arkadaşlarından daha sessiz olup hayallere dalıp gitmesidir. Etrafında olanı biteni takip edemez ve çevresiyle az iletişim kurabilir.

8. Belirtilerin Sürekli Tekrar Etmesi

Bir belirtinin farklı ortamlarda tekrar ediliyor olması, o çocuğun DEHB olduğu anlamına gelebilir. Hem evde hem okulda odaklanma sorunu yaşayan bir çocuk için bu ihtimalden bahsedilebilir.

 

Dikkat Eksikliği Tedavisi nasıl olmalıdır ?

Bir çocuğun yukarıda bahsedilen davranışlardan bazılarını sergiliyor olması o çocuğun DEHB olduğu anlamına gelmez. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bu davranışlar süreklilik arz ediyor mu sorusuna yanıt verebilmektir.

a) Takviye edici gıdalar
Etkinliği bilimsel çalışmalarca kanıtlanmış gıda takviyelerini kullanabilirsiniz.

– Sitikolin
– Omega 3

  1. b) Yeşil ve Doğa
    Park ve bahçelerde geçireceğiniz vakit DEHB’li çocuklara iyi gelmektedir. Doğal bir tedavi yöntemi olarak açık ve yeşil alanlar tercih edilebilir.

    c) Düzgün Beslenme

    Yapılan bilimsel çalışmalara göre katkı maddeleri eklenmiş besinlerin çocuklardaki hiperaktiviteyi arttırdığı tespit edilmiştir. Öte yandan çalışmalar, düzgün ve sağlıklı beslenmeyen çocukların hiperaktifliğe daha yatkın olduklarını belirtmiştir.
  2. d) Doktor Kontrolünde İlaç Tedavisi

Doktor kontrolü altında DEHB olan çocuklarda çeşitli ilaç tedavileri de uygulanmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cerebramax

Sitemizin bölümleri sağlık mesleği mensuplarına yönelik klinik çalışmalar, bilimsel kanıtlar ve uzman görüşlerine ait bilgiler içermektedir.
Sağlık çalışanı olduğunuzu onaylamak için “EVET” butonuna basınız. Eğer sağlık çalışanı değilseniz “HAYIR” butonuna basınız.

Evet           Hayır